За повідомленням Держпраці на останньому засіданні Уряду підтримано новий порядок проведення перевірок Держпраці.
Зокрема, прийнятою постановою КМУ «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
Цією постановою відновлюється право органів місцевого самоврядування здійснювати контроль за працею з питань:
-
своєчасного та у повному обсязі оплати праці;
-
дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці;
-
оформлення трудових відносин.
У пояснювальній записці до проекту постанови Держпраці зазначало, що при розробленні порядків враховано застереження об’єктів контролю щодо незастосування заходів до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності у разі виконання вимог припису. А саме: усунення виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування порушень, у т.ч. за несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці (що визначалось Постановою № 295), окрім виявленого порушення за використання праці неоформлених працівників, оскільки застосування фінансових санкцій у таких випадках призводило до накладення штрафів у розмірі значно більшому, ніж сума, яка потрібна на усунення такого порушення.
За інформацією ФПУ профспілки підтримують дії Уряду, спрямовані на детінізацію зайнятості.
Відповідно до законодавства і ратифікованих Україною Конвенцій Міжнародної організації праці (МОП), державні органи нагляду (Держпраці, її територіальні служби) наділені повноваженнями вести моніторинг дотримання законодавства про працю та правом відвідувати з перевірками робочі місця для попередження використання роботодавцем незадекларованої праці і забезпечення прав працівників на безпечні умови праці.
Нагадаємо, що Порядки проведення виїзних перевірок та інспекційних відвідувань Держпраці, затверджені постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295 «Про деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», були скасовані 14 травня 2019 року рішенням Шостого апеляційний адмінсуду м. Києва. Поки що текст постанови не оприлюднений.
Юридичний відділ ЦК Профспілки
|