Згідно з статтею 14 Закону України «Про освіту» та статті 21 Закону України «Про загальну середню освіту» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати пільговий проїзд учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів.
Статтею 32 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить забезпечення пільгового проїзду учнів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 31 затверджено Державну цільову соціальну програму «Шкільний автобус». Цією програмою передбачено, що її фінансування здійснюється за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Обсяг фінансування Програми уточнюється щороку під час складання проектів державного та місцевих бюджетів на відповідний рік у межах видатків, передбачених головним розпорядникам бюджетних коштів, відповідальним за виконання завдань і заходів Програми.
Відповідно до Державного бюджету України на 2015 рік на придбання шкільних автобусів для перевезення дітей, що проживають у сільській місцевості, адміністративно-територіальними одиницям було передбачено 42,0 млн. грн. Державним бюджетом на 2016 рік видатки на зазначені цілі для відповідних адміністративно-територіальних одиниць не передбачено.
За даними статистики на початок 2015-2016 навчального року, програмою «Шкільний автобус» організовано підвезення 233 950 дітей міських поселень та сільської місцевості, які проживають на відстані більше 3 км від закладу і потребують підвезення до школи, із загальної їхньої кількості 305 783 особи.
Під час організованого підвезення учнів шкільним автобусом для супроводу дітей у штатних розписах шкіл відповідно до Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205, додатково вводиться 0,5 посади вихователя на один автобус незалежно від кількості шкіл, що обслуговує автобус.
Штатними нормативами також передбачено, що штатний розпис школи розробляється в межах затвердженого центральними та місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування фонду заробітної плати, дотримуючись найменування посад, передбачених цими Типовими штатними нормативами.
Пунктом 4 зазначеного наказу встановлено, що цей наказ набирає чинності з 01.09.2012. Пунктом 3 цього наказу керівникам закладів доручено привести штатні розписи загальноосвітніх навчальних закладів у відповідність до цього наказу.
Оплата праці вихователів загальноосвітніх навчальних закладів провадиться відповідно до додатку 6 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ». Приміткою до цього додатку встановлено, що тарифні розряди вихователів поширюються на всі типи навчальних закладів, крім зазначених у додатку 9, яким передбачена посада вихователя для дошкільних навчальних закладів.
Згідно з Переліком посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, посада вихователя віднесена до посад педагогічних працівників.
Відповідно до розділу ІІІ Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 № 346, тривалість щорічної основної відпустки вихователя загальноосвітнього навчального закладу становить 56 календарних днів.
Оплата праці вихователів здійснюється за рахунок освітньої субвенції, яка відповідно до статті 1032 Бюджетного кодексу України спрямовується на оплату поточних видатків загальноосвітніх навчальних закладів, зокрема й заробітної плати працівників, а водіїв шкільних автобусів - як за рахунок освітньої субвенції, так і за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Управління соціально-економічного захисту
|