До ЦК Профспілки працівників освіти і науки України звернувся педагог за консультацією.
«Вчитель в минулому році звільнився за власним бажанням з одного загальноосвітнього навчального закладу й працевлаштувався з 2 листопада минулого року в інший. Бухгалтерія відмовляє у наданні щорічної основної відпустки влітку цього року повної тривалості, мотивуючи тим, що не відпрацьовано повний робочий рік, і передбачає відпустку тривалістю 40 календарних днів. Чи правильно поступає бухгалтерія?»
Уряд затвердив обсяги державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2016 році.
Зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2016 р. № 408 передбачено наступні обсяги прийомів державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою:
► «молодший спеціаліст» – 67,5 тис. осіб, у тому числі за денною формою навчання – 61,1 тис. осіб, що порівняно з минулим роком збільшено на 13,9 та 10,7 відсотка;
– Якої тривалості має надаватися щорічна основна відпустка музичному керівникові дошкільного навчального закладу комбінованого типу, якщо він працює з дітьми 4 груп загального розвитку і 2 групами для дітей з порушеннями мовлення та психічного розвитку?
– Тривалість відпустки педагогічним працівникам дошкільних навчальних закладів визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 р. № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозді
... Читати далі »
Верховний суд України сформував правову позицію щодо правомірності звільнення працівника у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці.
У цивільній справі № 6-3048цс15 за позовом працівника про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу Судова палата у цивільних справах ВСУ роз’яснила порядок застосування трудового законодавства у випадках скорочення чисельності або штату.
Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений у статті 51КЗпП України правовий захист від незаконного звільнення, а також сприяння у збереженн
... Читати далі »